Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Telif Hakkı İçermeyen Resimler ve Bu Resimleri Bulabileceğiniz Sayaflar
#1
Oku-1 
Telif Hakkı İçermeyen Resimler ve Bu Resimleri Bulabileceğiniz Sayaflar

Merhaba Dostlar Smileys-7 Smileys-5

Öncelikle Şunu Bildireyim ki:
Artık herkes internet Sitlerinden alım satım veye google reklamları yolu ile para kazanmaata oldukları için grafik ve fotoğraflarda eskisi gibi her yerden, istediğin resim ve grafikleri indir paylaş sezonu, tarihde kaldı. Herkes kendi grafklerini kendi sayfalarınöa daha çok ziyaretci çekmek için, kendilerine ve sayfalarina ait, lisans ve coprıght hakkı üzerinden paylaşmakta, ve bedava grafik ve fotoğraf bulmakta zorlanır hale geldi. ve fakat biz uzun süredir internet sayfaları sahibi olduğumuzdan, bu haklar ve yasaklar gelmeden önce, kendi resim ve grafiklerimiz haricinde de, internet ortamından derlediğimiz resimlerde sayflarimizda mevcut. Bunun yanında onlarca yüzlerce, kendi çektiğimiz fotoğraflar, ve kendi tasarladiğımız grafikler, gifler png bayraklar,e kartlar, butonlar vesair grafkleri uzun süredir, sayflarımızın resim paylaşım bölümümüzde "Creative Commons" lisansı ile bedava paylaşıma sunmaktayız, her ne kadar dikkat etsekte eski derleme fotoğraf ve grafiklerin bazısında internet adresi veya isim yazan grafik veya fotoğraflar olabilir, onlar dışında diğer resim ve grafklerimizi telif hakkı bize ait olmakla birlikte indirebilir paylaşabilirsiniz.

Telif hakkının neden bu kadar önemli olduğundan bahsetmek istiyorum. Arkadaşlar sizin tarafınızdan oluşturulmamış resim, müzik, video ve yazı dahil tüm içerikler telif içermektedir. Öncelikle bu konuyu kesin bir şekilde idrak etmelisiniz yani bir içerik size ait değilse ve içerik sahibi bunu yasal olarak kullanabileceğinizi lisans ekinde belirtmemiş ise kullanmamanızı öneririm. Çünkü gerek Youtube kanalınız gerek web sitenizdeki içerikleriniz belli bir eşiğe ulaştığında adsense reklamlarını kullanarak Youtube üzerinden para kazanmak isteyeceksiniz. Google da telif konusunu çok sıkı denetlediği için tam para kazanmaya başladım dediğiniz anda para kazanmanız devre dışı bırakılabilir. Bu yüzden telif hakkına çok dikkat etmeliyiz.

Telifsiz Resimler Nasıl Bulunur?

Takipçilerimin sorularını incelediğimde telifsiz görseller ile ilgili dikkatimi çeken en önemli konu kafalarının ciddi anlamda karışmış olmasıydı. Yani internet üzerinde telifsiz görseller ile alakalı bir çok yazı okumuşlar ama blogların bir çoğu işi yüzeysel ele aldığı için net bir cevap bulamamışlar. Tabi kafaların karışmasında ki asıl neden Google kaynaklı, nasıl mı? Gelin birlikte inceleyelim bana hak verecek misiniz?

Google ücretsiz kullanabileceğimiz resimleri bulma konusunda destek sayfasında bize şu bilgileri vermektedir.
Ücretsiz Kullanılabilen Resimler Bulma

Bir Google Araması yaparken sonuçlarınızı, kullanma iznine sahip olduğunuz görselleri, videoları veya metinleri bulacak şekilde filtreleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, internette bulduğunuz bir şeyi ne zaman kullanabileceğinizi, paylaşabileceğinizi veya değiştirebileceğinizi size söyleyen “kullanım hakları” adlı Gelişmiş Arama filtresinden yararlanırsınız.

Yeniden kullanabileceğiniz görselleri, metinleri ve videoları bulma

Görseller için Gelişmiş Görsel Arama veya diğer her şey için Gelişmiş Arama sayfasına gidin.
“Şu kelimelerin tümünü içeren:” kutusuna aramak istediğiniz şeyi yazın.
“Kullanım hakları” bölümünde, açılır menüyü kullanarak içeriğin sahip olmasını istediğiniz lisans türünü seçin.
Gelişmiş Arama’yı seçin.

Not: İçeriği yeniden kullanmadan önce, lisansının yasal olduğundan emin olun ve yeniden kullanım şartlarını tam olarak kontrol edin. Örneğin lisans, bir görseli kullanırken, görseli oluşturan kişiyi belirtmenizi gerektirebilir. Google, lisans etiketinin yasal olup olmadığını bilemez. Bu nedenle, içeriğin yasal olarak lisanslı olup olmadığını bilmeyiz.

Evet arkadaşlar işte can alıcı nokta burası yukarıdaki not içerisinde Lisansın yasal olduğundan emin olun ve yeniden kullanım şartlarını tam olarak kontrol edin ve öyle kullanın diyor. Yani bunun anlamı şu telifsiz olarak size gösterdiğimiz arama sonucu aslında telif hakkı içeriyor ve bunun sorumluluğu size aittir diyor. Gelin birlikte inceleyelim.

Ben bu yüzden Google üzerinden telifsiz resim arayıp bulduktan sonra direk olarak kesinlikle kullanmıyorum öncelikle resim hangi sitede ise oraya gidiyorum ve lisansını kontrol ediyorum.

Resmin Telif İçermediğini Nasıl Anlarız?

Geldik olayın püf noktasına arkadaşlar resim Creative Commons Zero (CC0) lisansına sahipse bu resmin telifsiz olduğu anlamına gelir. Yani bireysel ve ticari olarak bütün projelerimizde gönül rahatlığıyla kullanabiliriz. Bu lisansa sahip bir resim üzerinde neler yapabiliriz? Resmi indirmek ve kullanmak için kimseden izin istemenize gerek yoktur. Resmi indirdikten sonra üzerinde düzenlemeler yapabilirsiniz ve resmi istediğiniz gibi dağıtabilirsiniz.

Önemli bilgilendirme: Bazı ücretsiz ve telifsiz resim sunan web sitelerinde söyle bir ayrıntı bulunmaktadır. Resmi atıfta bulunmak şartı ile istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bu ne anlama geliyor diyebilirsiniz hemen açıklıyorum. Resmin kullanım hakkı senin olsa bile benim ismim altında dağıtılacak demektir. Yani resmi videonuzda veya web sitenizdeki bir yazınızda kullandıktan sonra resmi aldığınız kişinin web sayfasına, adı ve soyadına vb. bilgilere ilgili videoda ve yazıda yer vermeniz gerekmektedir..

Bedava Grafik ve Fotoğraf Paylaştığımız Sayfa Blog ve Forumlarımızın bazılarının adresleri şunlardır:

Web Master Resimleri
https://webmasterresimleri.de/

Foto Galeri O1R
https://o1r.biz/


Raşit Tunca
https://raşittunca.com/


Efsane1Türk
https://efsane1turk.net/

O1RA
https://www.o1r.at/


Fe se yekfîke humullâh, ve huves semîul alîm

https://feseyekfikehumullahuvehuvessemiulalim.com/


Karoglan Org
https://karoglan.org/

Free-Grafik
https://free-grafik.com/

1Türk Board
https://1trk.net/Haceli Org
https://haceli.org/

Google arama çubuğuna isimizi "Raşit Tunca" veya "Rasit Tunca" yazarsanız daha birçok sayfamıza ve bedava paylaşımlarımıza ulaşabilirsiniz.

Smileys-14 Smileys-14 Smileys-38 Smileys-38


Signing of RasitTunca Original
By Kar©glan

Başağaçlı Raşit Tunca
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi